Plemenná kniha

Dědičnost a epilepsie

Může se epilepsie zdědit???

Odpověď na tuto jednoduchou a mnohokrát diskutovanou otázku zní NE. Epilepsie jako taková se přímo nedědí, dědí se pouze znaky, které činí jedince náchylnější ke vzniku epilepsie. Tzn. odolnost organismu vůči záchvatům. Pokud epilepsii nastartují vnější faktory, kdy jedinec zdědil nízkou odolnost vůči záchvatům, ale ty se u něj neprojevily až do doby, kdy prožil nějaké stresující období nebo byť i mírné zranění hlavy, které odolnost ještě snížilo, pak propukne epilepsie. Pokud je prokazatelnou příčinou epilepsie úraz hlavy, pak nemůže být v žádném případě zděděna. Základním předpokladem pro to, abychom pochopili epilepsii je uvědomit si, že každé zvíře může za určitých okolností dostat záchvat. Příčiny mohu být různé od nedostatku spánku, hypoglykemie, dehydratace a s ní spojená elektrolytická nerovnováha mohou přivodit záchvat a zvíře nemůže být považováno za epileptika, stejně jako u psa, který spadne z velké výšky a zlomí si nohu nemůžeme předpokládat, že je predisponovaný ke zlomeninám kostí. Jedinec. který je vystaven metabolicky stresujícím vlivům může mít záchvat bez toho, aby byl postižen epilepsií.
Je zřejmé, že pokud se epilepsie projevuje na potomstvu častěji, je možné odvozovat vysokou záchvatovou pohotovost i u dalších členů. V případě epilepsie je třeba posuzovat, jak často se tento stav vyskytuje a u kolika jedinců.
Další možností je zdědění genetické choroby, jejímž příznakem bývá právě epilepsie. I hypoglykémie je jednou z nejčastějších příčin záchvatů.

Příčiny záchvatů:
- poškození mozkové tkáně
- hydrocephalus (vodnatelnost mozku)
- mozkové nádory
- hypoglykémie - snížení hladiny cukru v krvi
- hypoxie - snížená schopnost zásobovat mozek kyslíkem
- choroby jater
- intoxikace - otravy
- poruchy ve využití vitaminu D

!!!Z výše uvedeného vyplývá, že zdědit se nedá epilepsie, ale nízká odolnost vůči záchvatům, dědičná choroba nebo syndrom, jehož následkem může záchvat být!!!

Rozdělení záchvatů podle příčin:

Primární epilepsie - záchvaty, jejichž příčina je v onemocnění mozkové tkáně (záněty, nádory, infekce - psinka, vodnatelnost, následky úrazů)
Sekundární epilepsie - záchvaty v důsledku onemocnění jiných orgánových systémů (nedostatečná funkce ledvin, jater, srdce, oběhového systému, slinivky břišní, štítné žlázy, nadledvinek + následky otravy)
Idiopatická epilepsie nebo jen pouze epilepsie - záchvaty bez detekovaného příčinného onemocnění, tedy jako funkční deficit mozku, založená recesivně

Červená řepa jako doplněk krmiva

Léčivé účinky

Obsahuje v hojném množství betain, který brání rozvoji kornatění tepen a podporuje činnost jater. Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči. Podporuje růst buněk a opravuje jejich jádra. Aktivuje tvorbu červených krvinek, a tím zásobování buněk kyslíkem. Vyvolává optimističtější náladu. Zbavuje střeva jedovatých látek, odstraňuje zácpu. Dodává pružnost a lesk kůži, srsti a drápům. Neutralizuje a zároveň odstraňuje jedovaté látky, zvláště v mozku (jedovaté kovy např. hliník).
Je vysoce zásaditá a jako taková je schopna potlačovat nejen viry a bakterie, ale účinně pomáhá bojovat s často rozšířenými mykózami. Je-li správně pěstována, obsahuje dostatek selenu a dalších minerálů, a tak se stává přímo zásobárnou přírodních látek prospěšných tělu a též i bránících vzniku rakoviny.
Je kvalitním zdrojem kyseliny listové, vitamínu C a zejména draslíku, který upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy. Poskytuje tělu křemík, který posiluje kosti, cévy i kůži.

Průměrný obsah látek a minerálů

Je to zelenina velmi hodnotná - ve 100 g bulvy je asi 70 mg sodíku, 380 mg draslíku a 20 mg vápníku, dále řepa obsahuje hořčík a z mikroprvků rubidium a caesium. Důležitý je obsah rostlinných barviv, antokyanů, zabraňujících křehkosti cév. Z vitamínů obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B a další.

Tabulka udává dlouhodobě průměrný obsah živin, prvků, vitamínů a dalších nutričních parametrů zjištěných v červené řepě.

PARAZITÉ – příčina nerozpoznaných diagnóz
(všudypřítomné škrkavky)

Štěňata mohou být larvami škrkavek napadána již v děloze, popřípadě se mohou nakazit mlékem feny či zralými vajíčky škrkavek. Larva se objevuje ve střevě štěněte již mezi 14. - 21. dnem po porodu, dospělec se z larvy vyvíjí kolem osmadvacátého dne po narození. Starší věkové kategorie psů i koček se nakazí kdekoliv ve venkovním prostředí (pozřením infekčních vajíček).
Z vajíček škrkavek se ve střevě vylíhnou larvy, které proniknou střevní stěnou do cév. Touto cestou putují nejdříve do jater, kde svým aktivním pohybem způsobují mechanické poškození. Z jater se dostávají do plic a pak prakticky do celého těla s nejčastějším výskytem larev v oku, mozku a svalech. V napadených tkáních se kolem larev tvoří zánětlivé ložisko. V těle můžou larvy zůstat životaschopné a pohyblivé i několik let.
Škrkavky jsou nebezpečné hlavně pro mláďata, u kterých migrující larvy mohou vyvolávat zánět plic. Odebírají jedinci živiny, následně jejich velký počet ve střevech může zapříčinit problémy s jejich průchodností, popřípadě jejich rupturu. Dále škrkavky uvolňují toxin, který ovlivňuje nervový systém mláděte.

Kudy se larvy škrkavek v těle ubírají:
1. lymfatické žlázy, slinné žlázy, hltan, hrtan a podél sluchovodů do dutiny středního ucha
2. otvůrky v nosní skořepině do mozku
3. přes nosohltanové otvory do vnitřního ucha a přes otvory v pyramidách do velkého mozku.

ŠKRKAVKY V KONCOVÉM MOZKU
Ve vědeckých pojednáních zahraničních autorů se hovoří o možnosti napadení koncového mozku škrkavkami. Konečné potvrzení toho, co bylo a je nalézáno u pacientů, je popsáno až v práci Dr. H.R.Clarkové. Ta na základě mnohaletých výzkumů objevila speciální formu škrkavek. Klinické projevy napadení mozku askaridami mohou být rozmanité v závislosti na lokalizaci larev. Pokud jsou v plenách, rozvíjí se meningoencefalitida s migrenózními bolestmi hlavy. Jsou-li lokalizovány v brázdách v některých částech šedé kůry, vytvářejí se granulomy. Nakonec se objevují symptomy otoku mozku: ZTRÁTY VĚDOMÍ, EPILEPTICKÉ ZÁCHVATY, KŘEČE. Pokud je granulom lokalizován v blízkosti očního nebo zrakového nervu, vyvolává oslabení zraku a poruchy sluchu až hluchotu.

MUDr. Olga Ivanovna Jelisejevová ČERVI - PARAZITI – příčina nerozpoznaných diagnóz
V současné době vede lékařské Centrum pro detoxikaci v Moskvě. Jak ukazuje léčebná praxe O.I. Jelisejevové, mnohá vážná onemocnění, včetně onkologických, mají parazitární příčinu.
Zkušená praktická lékařka, kandidát lékařských věd, Olga Ivanovna Jelisejevová, už řadu let uzdravuje tisíce svých pacientů. Vzděláním oftalmoložka, v průběhu své 35leté lékařské praxe vedla výzkum nových a netradičních způsobů léčení. Posledních deset let se zabývá diagnostickou metodou vegetativně-rezonančního testování (VRT), a několik jejích knih bylo věnováno prezentaci výsledků z těchto výzkumů.


Z výše uvedeného vyplývá, že každý majitel či chovatel je zodpovědný již od raného věku štěňat za zdraví svých psů (a nejen jich) a právě jejich zdraví je obrazem toho, v jakých podmínkách vyrůstají a jakým způsobem je o ně pečováno. Mnohdy problémy vznikají z neznalosti, lehkomyslnosti a jindy z ignorace závažnosti problému. Přitom cesta je jednoduchá – nedopusťte jakékoli zanesení organismu parazity.

Sušené masové pochoutky = poslušný pes

Není nic snazšího, než si vyrobit domácí sušené masíčko a jiné pamlsky. Postačí sušička na ovoce s masíčkem a ovocem. Maso nakrájíme na tenké plátky a dáme sušit. Můžeme nakrájet na plátky i ovoce, například kiwi, jablko, ananas a omotat plátkem masíčka. V tu chvíli budete mít toho nejposlušnějšího psa, který pro ten kousek dobroty udělá cokoli.
Nezapomínejte, že kočkovité a psovité šelmy v přírodě dávají přednost vnitřnostem před svalovinou. Výběr je pestrý: srdce, plíce, játra, slezina, vemínko, drštky, jazyk a svalovina.
Tak pesani, DOBROU CHUŤ!!!

Šampionáty

České šampionáty
Slovenské šampionáty
Německé šampionáty
Rakouské šampionáty
Polské šampionáty
Maďarské šampionáty
Interšampion
Chorvatské šampionáty
Slovinské šampionáty
Lucemburské šampionáty
Rumunské šampionáty
Francouzské šampionáty
Šampionáty San Marina
Belgické šampionáty
Italské šampionáty
Švýcarské šampionáty
Španělské šampionáty
Dánské šampionáty

Návod na pletený svetřík – štěně

- začínáme na 60 očích
- pleteme cca 20 řad (anglicky x obrace x anglicky x obrace…. nebo anglicky x anglicky x obrace x obrace x anglicky…….) – roláček
- na každé straně pak ujmeme 20 očí – zůstane nám 20 středových
- pleteme cca 16 řad - každou čtvrtou přidáme oko, abychom se dostali na 24 očí
- po každé straně přidáme dalších cca 40 ok (podle hloubky hrudníku)
- pleteme cca 40 řad (podle délky hrudníku)
- pak pleteme dalších cca 10 řad a v každé na začátku ujmeme jedno oko
- dopleteme množství řad podle délky beder a zad (cca 40 řad)
Spleteme nebo sešijeme roláček a část pod hrudníkem až na konec zúžení. Máme hlavní část – tělo.
Na jehlice nandáme 16 ok přední spodní strany roláčku a pleteme cca 44 řad. Spleteme nebo sešijeme s hrudní částí hlavního dílu.
Jako poslední zbývají rukávky - nohavičky. Na jehlice navlékneme oka spodní hrany roláčku (tentokrát pleteme pouze anglicky x obrace) a splétáme s postraními oky hlavního dílu – těla. Tím, že použijeme oka těla se nám rukávek rozšiřuje. Takto upleteme asi 1/2 otvoru. V dalších asi 8 řadách už krajová oka těla splétáme s posledním okem řady – už nerozšiřujeme. Zbylý otvor pleteme na 4 krátkých jehlicích dokola – vznikne rukávek, nohavička. Řad pleteme podle chtěné délky nohavičky.
! Tak snad se to povede!

Hodnocení coursingu

Národní coursingový řád upravuje dva způsoby hodnocení, dále popsané pod A. a B.

Hodnocení chování při běhu

Hodnocení provádí polní pozorovatel a rozhodčí coursingu. Polní pozorovatelé stojí v závodišti na přidělených kontrolních pozicích. První polní pozorovatel hodnotí rychlost v proto vymezené zóně, druhý pozorovatel vytrvalost a uchopení štvaného objektu. Podle potřeby (např. jestliže rozhodčí coursingu nevidí překážky) se u překážky umístí třetí pozorovatel. Rozhodčí coursingu hodnotí celkový běh z hlediska štvavosti a obratnosti, jakož i případné předběhnutí ve druhém kole. Při nejednotnosti v celkovém bodovém ohodnocení rozhoduje definitivně rozhodčí coursingu. Udělování bodů: a) Rychlost: první na konci zóny 2 body druhý ještě uvnitř zóny 1 bod mimo zónu 0 bodů b) Odvaha: přeskočení překážky bez otálení 2 body přeskočení překážky s otálením 1 bod oběhnutí překážky 0 bodů c) Vytrvalost: první na konci zóny 2 body druhý ještě uvnitř zóny 1 bod mimo zónu 0 bodů d) Chytání: chycení běžícího objektu 2 body chycení ležícího objektu 1 bod nezájem o objekt 0 bodů e) Štvavost: mimořádně štvavý pud např. při loveckých pokusech v závodišti, chování po pádu, hledání při ztrátě objektu atd. 3 body štvavý pud, který lze normálně očekávat 2 body snížený štvavý pud, např. pouze čisté proběhnutí l bod žádný štvavý pud, např. běhání sem tam, postávání 0 bodů f) Obratnost: vynikající obratnost pro tuto rasu, předvídající spolupráce atd. 3 body normální obratnost 2 body neobratný 1 bod ztráta objektu např. přeběhnutím kladky 0 bodů g) Předběhnutí: Hodnotí se pouze ve druhém kole, protože běží spolu psi se stejným výkonem. úplné předběhnutí ze zadní pozice 3 body doběhnutí ze zadní pozice 2 body až ke konci ocasu 1 bod žádný pokus o doběhnutí a předběhnutí 0 bodů h) Bonusové body, mínusové body Rozhodčí coursingu má možnost udělit za mimořádný výkon bonusový bod, ale také bod odebrat, jestliže např. kvůli chování psa se průběh coursingu značně zpožďuje. Rovnost bodů obou psů, kteří se umístili na prvním místě. V tomto případě vyhrává pes, který při případném přímém porovnání (v 1. nebo ve 2. kole) dosáhl vyššího počtu bodů, v opačném případě pes s vyšším počtem bodů z druhého kola. Jestliže rovnost počtu bodů stále ještě trvá, vítězí pes s vyšším počtem bodů 2. kola z jednotlivých kritérií hodnocení v následujícím pořadí: štvavost, obratnost, předběhnutí, odvaha, chytání, vytrvalost, rychlost. Jestliže znovu existuje rovnost bodů, potom se oba psi ohodnotí prvním místem. 2. místo odpadá a oba obdrží rovněž příslib čekatelství. Přidělení bodů při přerušení závodů Při přerušení závodů se u psů, kteří běželi pouze jedno kolo, dosažený počet bodů zdvojnásobí a jeden bod se přičte. Oznámení dosaženého počtu bodů.
Přidělené body je třeba oznámit nejpozději po každém kole jedné rasy.

Hodnocení

Psi hodnotí 2 rozhodčí coursingu. Rozhodčí coursingu posuzují výkony psů podle pěti kritérií, z nichž každé čítá maximálně 20 bodů: Psi, kteří nedosáhli ani 50% bodů v prvním kole bez důležitého důvodu, se již nebudou účastnit 2. kola.

a. Rychlost, která je nezbytná k dohonění zvěře a především k vyrovnání zpoždění, které vzniká jako efekt překvapení při jeho startu. Kvalita rychlosti u chrta se projevuje po celou délku tratě, především při provádění "obratů" a ve fázi chytání. Rychlost je zřejmá z prudkosti pohybů, počtu pohybů a progrese. Rozhodčí musí odměnit psa, který běží velmi nízko, dobře se natahuje a namáhá zvěř. Jelikož se nepoužívá žádné měření času k zjištění rychlosti, je způsob, jak se pes snaží, důležitým prostředkem k ohodnocení jeho schopnosti překonat území. Na absolutní rychlost se v posuzování coursingu nebere ohled, neboť rychlost chrta je brána relativně ve vztahu k jeho soupeřům. "Go-bye" se nazývá vybuzení chrta, který se nachází na druhé pozici a běží se zvyšováním rychlosti na úroveň svého soupeře a tohoto předhoní. "Go-bye" nastává vždy v meziprostoru mezi dvěma po sobě následujícími kladkami.

b. Úsilí při pronásledování, bez ohledu na povahu pozemku (příroda, překážky) a události (vyhýbání se, pád, momentální ztráta pohledu). Úsilí chrta se projevuje: při startu: velkou pozorností pohledem, který je mířen na návnadu při pronásledování návnady skrze: stálý tlak, který nutí osobu táhnoucí návnadu, aby zvyšovala rychlost, aby bylo vyloučeno, že bude návnady dosaženo před zónou chytání, volný běh (bez otálení před překážkami), vůlí vrátit se k návnadě, když od ní odešel ve fázi chytání návnady v plné rychlosti při provádění "brassok" (=vrhnout se na návnadu tak, že při tom ztratí rovnováhu) zkoušením chytit návnadu i když to již bylo zahájeno jeho partnerem

c. Inteligence pronásledování způsobí, že pes následuje dráhu, která ho spolu s obratností, bez níž i ten nejrychlejší pes nedocílí žádné kořisti, dovede do dobré pozice k chytání. Pes prokáže svou obratnost tím, že zaujme takovou pozici mezi návnadou a dráhou, aby se vyhnul nerovné zemi.

d. Obratnost chrta je hodnocena při: náhlé změně směru, která je vyvolána návnadou překonávání překážek příležitosti chytání a obzvláště při provádění "brassok" (viz výše).

Odolnost
V rámci coursingů se mluví o odolnosti při schopnosti chrta ukončit dráhu v dobré fyzické kondici. Odolnost chrta je celek jeho fyzických a mentálních sil.

Nutriční nedostatky a jejich příznaky

Bílkoviny - špatná lámající se srst, málo energie, mizení svalstva, podlamování nohou
Uhlovodany - málo energie, nízký obsah cukru v krvi, špatné trávení, zácpa
Tuk/mastné kyseliny - suchá srst, odlupování pokožky, choroby kůže
Taurin - degenerace sítnice, slepota, srdeční slabost
Voda - dehydratace , suché dásně, ztráta váhy

Vitamíny:

A - problémy s kůží a srstí, degenerace sítnice a slepota
B 1,2,6,12 - ztráta váhy, nechuť k jídlu, špatné trávení, křeče, chudokrevnost, slabé zadní nohy, zkroucení krku
C - poruchy imunity, kurděje
D - slabé kosti a zuby
E - slabé svaly, zánět tukových vrstev
K - prodloužení doby tvoření strupů s nadměrným krvácením, hemofílie

Minerály:

Vápník - špatná kostra a její deformace
Jod - nízká činnost štítné žlázy
Železo - chudokrevnost
Hořčík - deformace kostí a kloubů, nadměrně velké tlapky
Fosfor - podivné chutě, slabé kosti, deformace kostí
Draslík - nervová slabost, ztráta tekutin, srdeční arytmie
Selen - degenerace svalů
Sodík - nadměrné močení, ztráta tekutin, chuť na sůl
Zinek - vytékání mazu, šupinatá kůže, nadměrné vypadávání chlupů

ESENCIÁLNÍ MASTNÉ KYSELINY

Esenciální mastné kyseliny ve výživě psů

Esenciální mastné kyseliny (EMK) jsou druhem tuků, které musí být obsaženy v potravě, protože tělo si je až na výjimky neumí samo tvořit. Jsou nezbytně nutné pro normální růst a funkce buněk celého těla, zejména svalů, nervů a vnitřních orgánů. Podílejí se také na tvorbě prostaglandinů (látkám podobným hormonům, které jsou klíčové pro řadu důležitých pochodů v těle). Nedostatek EMK vede k celé řadě zdravotních problémů, včetně srdečních onemocnění, rakoviny a cukrovky.

EMK se rozdělují do dvou skupin - Omega-3 a Omega-6. Číslovka v názvu popisuje, kde v řetězci mastné kyseliny je obsažena první dvojitá uhlíková vazba.

Omega-6 mastné kyseliny:
· kyselina linoleová (LA) - nachází se v rostlinných olejích (kukuřičný, sójový, řepkový, slunečnicový), celozrnných obilovinách, tuku z drůbeže (kuře, krůta, kachna…)
· kyselina arachidonová (AA) - obsažena v drůbežím tuku, svalovině, vaječném žloutku a některých druzích rybích tuků
· kyselina gamma linoleová (GLA) - zejména v oleji z prvosenky, brutnáku a semínek černého rybízu
· kyselina dihomogamma linoleová(DGLA) - zastoupena ve vnitřnostech - ledvinách, slezině, organismus si ji dokáže vytvořit z kyseliny gamma linoleové

Omega- 3 mastné kyseliny:
· alfa linoleová kyselina (ALA)- nejvíce obsažena ve lněném semínku, dále pak v řepce, sóji a vlašských ořeších
· eikosapentaenová kyselina (EPA) a docosahexaenová kyselina (DHA) -
· nejbohatším zdrojem obou jsou mořské ryby ze studených vod

Omega-3-nenasycené mastné kyseliny tvoří nezbytnou součást naší výživy, protože mají významné zdravotní účinky na celý náš organismus. Omega-3-mastné kyseliny příznivě ovlivňují průběh kardiovaskulárních chorob, blahodárně působí na mozek a kvalitu zraku, posilují imunitu, pomáhají v léčbě ekzému a jsou prevencí mnoha druhů nádorových onemocnění. Tyto mastné kyseliny patří mezi esenciální, což znamená, že si je naše tělo neumí vytvořit a musíme je tedy přijímat stravou. Do omega-3-mastných kyselin patří tzv. alfa-linolenová kyselina, eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA) kyselina.

Pamatujte:
Omega-6 kyseliny jsou zajisté zdraví prospěšné, ale pozor. Výrazný nadbytek některých z nich, zvláště kyseliny arachidonové, může být rizikový. Proto je třeba, aby v krmivu byly omega kyseliny zastoupeny v jisté rovnováze. Musíme říci, že možnost předávkování omega-3 kyselinami do míry nebezpečné zdraví je čistě teoretická. Pokud ale používáte omega kyseliny ve formě doplňku stravy - oleje z ryb, ujistěte se, jak je to s obsahem vitamínů A a D. Často bývají v těchto preparátech obsaženy v dávkách, které samy o sobě pokrývají denní potřebu psa, a spolu s těmito vitamíny obsaženými ze zákona v krmivu hrozí možnost toxicity.

Dostihový chrt a tituly / dostihy, coursing

(Mistr Čech, Mistr Moravy, Mistr České republiky…)
Příslušný titul se uděluje za každé pohlaví zvlášť, i když se běží mix.
Titul si můžete nechat zapsat do průkazu původu (na požádání titul zapíše pořadatel dostihu).

Dostihový vítěz
Uděluje se pouze v kategorii dospělých a to zvlášť za každé pohlaví. Každý rok je vypsáno 12 bodovacích dostihů. Do soutěže o Dostihového vítěze se započítává 7 nejlepších umístění. Zároveň chrt musí získat body nejméně ze 3 dostihů. Chrt s největším počtem bodů získává titul Dostihový vítěz roku. Získá-li více chrtů stejný počet bodů, počítají se příslušným chrtům body ze všech bodovacích dostihů. Je-li i potom bodový počet shodný, získává titul (nebo výsledné umístění) více psů.
Body se počítají zvlášť psům i fenám, i když se běží mix. Body se počítají takto: Finale „A“: 1. místo=15 bodů, 2. místo=13 bodů, 3. místo=11 bodů, 4. místo=9 bodů, 5. místo=8 bodů, 6. místo=7 bodů. Finale „B“: 1. místo=6 bodů, 2. místo=5 bodů, 3. místo=4 body, 4. místo=3 body, 5. místo=2 body, 6. místo=1 bod.
U seniorů a sprinterů je obdobou Dostihového vítěze titul Nejlepší senior a Nejlepší sprinter. I zde se body počítají psům a fenám zvlášť, i když se běží mix. V kategorii seniorů chrt (za každé pohlaví zvlášť) získá titul Nejlepší senior roku. V kategorii sprinterů (týká se vipetů a italských chrtíků) získá chrt (za každé pohlaví zvlášť) titul Nejlepší sprinter roku.
Tituly si můžete nechat zapsat do průkazu původu (na požádání titul zapíše předseda Dostihové a Coursingové komise).

Coursingový vítěz
Uděluje se pouze v kategorii dospělých a to zvlášť za každé pohlaví. Do soutěže se počítají výsledky z bodovacích coursingů. Body se počítají za polovinu + 1 coursing. Zároveň chrt musí získat body nejméně ze tří bodovacích coursingů.
Body se počítají takto: 1. místo=15 bodů, 2. místo=13 bodů, 3. místo=11 bodů, 4. místo=9 bodů, 5. místo=8 bodů, 6. místo=7 bodů.

Co je CACT
CACT slouží k udělení titulů Dostihový šampion ČR a Šampion práce ČR. CACT se uděluje za vítězství na dostizích nebo coursinzích vypsaných jako CACTové. Pes, který doběhne na druhém místě získá RESERVE CACT. Aby CACT mohl být v jednotlivých plemenech udělen, musí být na startu tohoto plemene nejméně 3 jedinci (je-li jich méně, CACT se neuděluje).
Jsou-li na startu jednoho plemene nejméně 3 psi a 3 feny, získá CACT (RES. CACT) pes i fena. Jsou-li na startu v jednom pohlaví méně než 3 chrti, běží psi a feny společně (mix běh) a uděluje se jen jeden CACT. Vítězi se uděluje CACT, druhému v pořadí RESERVE CACT.
Každý CACT lze použít pouze 1x, buď k titulu Dostihového šampiona ČR nebo Šampiona práce ČR (to znamená, použijete-li jeden CACT na Dostihového šampiona ČR, nelze tentýž CACT použít znova na Šampiona práce ČR, a platí to samozřejmě i opačně).
Pokud CACT získá jedinec, který již má potvrzený titul Dostihový šampion ČR nebo Šampion práce ČR, platí RES.CACT jako CACT. Potvrzení titulu si musí majitel s R.CACT ověřit na ČMKU.

Dostihový šampion ČR
Pes musí získat 3xCACT z dostihu nebo coursingu. Období mezi získáním prvního a posledního CACT musí být nejméně 12 měsíců. K tomu musí pes ještě získat ve věku nad 15 měsíců ocenění nejméně "velmi dobrý" od dvou různých rozhodčích ze dvou výstav zastřešených ČMKU. Alespoň jedno ocenění musí získat mezi prvním a posledním CACTem (to je po prvním a před třetím CACTem).
Titul uděluje ČMKU (paní Fairaislová) na základě předložených dokladů: 3 x CACT karty, výstavní posudky ze dvou výstav, průkaz původu psa. Doklady lze na ČMKU zaslat poštou nebo donést osobně v úřední dny.

Šampion práce ČR
K získání titulu musí pes získat 3xCACT z dostihu nebo coursingu. Období mezi získáním prvního a posledního CACT musí být nejméně 12 měsíců. Titul uděluje ČMKU (paní Fairaislová) na základě předložených dokladů: 3 x CACT karty, průkaz původu psa. Doklady lze na ČMKU zaslat poštou nebo donést osobně v úřední dny.

Mezinárodní dostihový šampion
FCI zadává titul "Champion International de Course" za následujících podmínek:
Ve věku minimálně 15 měsíců musí chrt získat nejméně 2x CACIL ve dvou různých zemích dvěma vítězstvími nebo umístěním se v mezinárodních dostizích nebo coursingu pod patronací FCI. Od prvního a posledního uděleného titulu CACIL musí uplynout nejméně 12 měsíců a jeden den.
Navíc, ve věku minimálně 15 měsíců nesmí pes získat nižší hodnocení než "velmi dobrý" ve třídě mladých (přes 15 měsíců) - otevřené - mezitřídě - pracovní - a ve třídě šampionů, a to od dvou různých rozhodčích na dvou mezinárodních výstavách pod patronací FCI. Nejméně jedno z těchto dvou hodnocení musí získat před udělením prvního CACILu. Důkaz o získaném hodnocení z výstavy musí být připojen k přihlášce na dostihy nebo coursing. Bez předložení výstavního hodnocení nemůže pes dostat CACIL a R.CACIL.
Podmínky platí pro plemena chrtů skupiny 10 FCI (poznámka: neplatí pro skupinu 5 FCI – vyjmenovaná plemena z této skupiny se dostihu/coursingu mohou zúčastnit, ale nemohou získat CACIL a tedy ani titul šampiona).
Je-li na startu jednoho plemene nejméně 6 psů a 6 fen, získává titul CACIL pes i fena. Je-li na startu v jednom pohlaví méně než šest psů, běží psi a feny společně (mix běh) o jeden titul CACIL. Pokud je na startu jednoho plemene méně než 6 jedinců, CACIL se nezadá. Chrtům, jejichž rodokmen je neúplný, nelze CACIL zadat a CACIL bude převeden na chrta, jež získal RES.CACIL.
Návrh na CACIL se doručí prostřednictvím ČMKU na sekretariát FCI. Pokud FCI zjistí, že je vše v pořádku, CACIL potvrdí.
Titul Mezinárodní dostihový šampion uděluje FCI. Žádost o titul majitel zašle spolu s potřebnými doklady na ČMKU (paní Fairaislové), která žádost zašle na FCI. Potřebné doklady: 2 x CACIL karty, 2 x výstavní posudky z MVP.

Třída pracovní na mezinárodních výstavách
Pokud se chce chrt zúčastnit mezinárodní výstavy (CACIB) ve třídě pracovní, musí mít certifikát (pro přihlášení psa do třídy pracovní musí být přihláška na výstavu doložena kopií certifikátu).
Certifikát lze vystavit chrtovi, který se zúčastnil 4x CACIL dostihu nebo coursingu v období delším než jeden rok a jeden den. Z toho se 2x chrt musí umístit v první polovině startujících, u coursingu musí získat nejméně 2/3 maximálního počtu bodů.
Poznámka:
Příklad - je-li na startu 6 chrtů, nárok na certifikát mají 3 chrti (kteří doběhli na 1., 2. a 3. místě), startuje-li 10 chrtů, nárok na certifikát má 5 chrtů, startuje-li 11 chrtů, nárok na certifikát má 5 chrtů, …atd.
Certifikát vystavuje Dostihová a Coursingová komise ČMKU (Dana Bejčková) na základě kopie licenční karty, kde jsou zapsány CACILové dostihy, nebo coursingy s vyznačeným počtem psů na startu a výslednými doběhy chrta.

Výstavní tituly

Tituly zadávané ve výstavním kruhu v rámci plemene

Vítěz třídy
Zadává se jedinci oceněnému známkou výborný 1 ve třídě mladých, otevřené, pracovní, mezitřídě , vítězů a veteránů, a to pouze na oblastních a krajských výstavách. V případě členění plemene dle zbarvení, velikosti a váhy může být tento titul udělen v každé třídě.

Oblastní vítěz Zadává se na oblastních výstavách nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. U plemen členěných podle barev srsti, velikostních rázů atd se zadává stejný počet oblastních vítězů jako na mezinárodní výstavě CACIBů.

Krajský vítěz Zadává se na krajských výstavách nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. U plemen členěných podle barev srsti, velikostních rázů atd. se zadává stejný počet krajských vítězů jako na mezinárodní výstavě CACIBů.

Nejlepší mladý pes nebo fena plemene Zadává se na výstavách klubových, speciálních, národních a mezinárodních. Titul získává nejlepší mladý pes nebo fena plemene z konkurence všech mladých jedinců plemene se zadaným čekatelstvím CAJC. Mezi vystavovateli se pro titul vžilo označení Junior BOB. Jedná se vlastně o nejlepšího mladého jedince plemene.

Nejlepší veterán plemene Titul získává nejlepší veterán pes nebo fena plemene z konkurence všech veteránů plemene se zadaným oceněním výborný 1. Mezi vystavovateli se pro titul vžilo označení Veteran BOB. Titul se zpravidla zadává na výstavách klubových, speciálních, národních a mezinárodních.

Klubový vítěz Zadává se na některých klubových výstavách. V propozicích výstavy je vždy uvedeno, zda je možné titul na dané výstavě získat či ne. Podmínky pro přiznání titulu určuje předpis příslušného chovatelského klubu. Titul může být např. vázán na členství v klubu. Klubový vítěz se zpravidla zadává nejlepšímu jedinci – psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. V pravomoci chovatelského klubu je rozhodnout zda vůbec a za jakých podmínek se bude zadávat titul Klubový vítěz mladých. Zpravidla jej získávají pes i fena, kteří obdrželi čekatelství CAJC nebo u plemen posuzovaných podle barev nebo velikostních rázů nejlepší mladý pes i fena z konkurence CAJC.

Vítěz speciální výstavy Zadává se na speciálních výstavách plemene a to nejlepšímu jedinci – psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Národní vítěz Zadává se na národních výstavách nejlepšímu jedinci – psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd- mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Vítěz plemene- BOB (BEST OF BREED) Na klubových, speciálních a národních výstavách se zadává nejlepšímu psovi nebo feně z konkurence nejlepšího mladého jedince plemene, nejlepšího veterána plemene a podle typu výstavy z klubových, speciálních a národních vítězů psů i fen. Pokud se jedná o klubovou výstavu bez zadávání titulu klubový vítěz, postupují do soutěže o BOB nejlepší mladý jedinec plemene, nejlepší veterán plemene a všichni CAC. Na mezinárodní výstavě postupuje do soutěže o BOB nejlepší mladý jedinec plemene, nejlepší veterán plemene a pes a fena CACIB.


Tituly zadávané v rámci závěrečných soutěží

Vítěz velké národní ceny – BONB (Best of National Breeds) Do kruhu nastupují na výstavě posouzení jedinci národních plemen (český teriér, český fousek, český strakatý pes, český horský pes, chodský pes, pražský krysařík) a plemene československý vlčák. Všechna plemena jsou představena. Samotné soutěže o titul BONB se zúčastní pouze jedinci s titulem BOB.

Vítěz skupiny FCI –BIG (BEST IN GROUP) Do soutěže nastupují všichni vítězové plemen (BOB) příslušné skupiny FCI. Neuznaná národní plemena tvoří zvláštní skupinu, jejíž vítěz se na mezinárodní výstavě na rozdíl od výstavy národní nemůže zúčastnit soutěže o titul BOD a BIS.

Vítěz dne – BOD (BEST OF DAY) Soutěž může být zařazena na vícedenních výstavách a nastupují do ní jedinci jedinci, kteří obdrželi titul BIG. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Vítěz výstavy BIS (BEST IN SHOW) Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI – BIG u jednodenních výstav nebo Vítězové jednotlivých dnů (BOD) na výstavách vícedenních. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.


Dále mohou být pořadatelem vyhlášeny soutěže:

Vítěz mladých skupiny FCI - JBIG (BEST IN GROUP JUNIOR) Do soutěže nastupují všichni Nejlepší mladí psi nebo feny plemen příslušné skupiny FCI

Nejlepší mladý výstavního dne - J BOD (BEST OF DAY JUNIOR) Soutěž může být zařazena na vícedenních výstavách a nastupují do ní všichni vítězové mladých jednotlivých skupin FCI. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Juniorský vítěz výstavy JBIS (BEST IN SHOW JUNIOR) Do soutěže nastupují všichni vítězové mladých jednotlivých skupin FCI u jednodenních výstav nebo Juniorští vítězové jednotlivých dnů (JBOD). Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Všechny tituly je možno zadat bez ohledu na počet předváděných jedinců, pokud kvalita kandidáta na titul odpovídá požadavkům na jeho zadání. Případné tituly je možno udělit pouze tehdy, je-li jejich udělení v souladu s propozicemi výstavy.


Čekatelství

CAJC – (CERTIFICAT D´ APTITUDE AU JUNIOR CHAMPIONAT) čekatelství šampionátu mladých může být zadáno výbornému 1- psovi i feně, ve třídě mladých. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní

CAC – (CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT) čekatelství šampionátu krásy může být zadáno výbornému 1 – psovi i feně, ve třídách - mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.

r.CAC – (RESERVE CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT) rezervní čekatelství šampionátu krásy může být zadáno výbornému 2 – psovi i feně ve třídě, kde byl zadán CAC. Zadává se ve třídách - mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.

CACIB - (CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ) čekatelství mezinárodního šampionátu krásy může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 z tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, šampiónů.

r.CACIB (RESERVE CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ) může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě druhému nejlepšímu jedinci -psovi i feně. Do této soutěže postupují výborný 2 ze třídy, ze které byl navržen CACIB a výborní 1 z ostatních tříd.

Zkratky používané pro označení mezinárodních šampionátů.

C.I.B (CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ) Mezinárodní šampion krásy. Zkratka C.I.B se používá krátkou dobu, dříve se mezinárodní šampionát uváděl jako ICH – International Champion.

C.I.E. (CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE EXHIBITION) Mezinárodní výstavní šampion

C.I.T. (CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE TRAVAIL) Mezinárodní šampion práce

Dostihová/coursingová licence

Licenční zkoušky – pro běhání dostihů či coursingu, si pes musí splnit nejprve licenční zkoušky. Ty se skládají: z jednoho sólo běhu - chrt běží na dráze sám, aby bylo vidět, že má zájem o návnadu a dvou společných běhů - chrt musí prokázat, že je schopen běžet s více psy. Běhy se zapisují do tréninkové karty (koupíte u pořadatele). Chrt samozřejmě může mít splněno více běhů, než jen tyto tři. Proto, pokud vidíte, že je chrt ještě nejistý, nevyžadujte hned licenci. Zde o nic nepřijdete, ale naopak získáte, když dáte psovi čas, aby se pro něj vše okolo závodů stalo samozřejmostí. Není-li na startu dostatečný počet jedinců pro společný běh (nejméně 3, na coursingu běží 2), může Dostihová a Coursingová komise povolit výjimku ze společných běhů (pes si splní 3x sólo běh).
Plnit licenční zkoušku chrt může: italský chrtík a vipet od 12 měsíců, ostatní plemena od 15 měsíců. Od věku 12 (malá plemena), 15 (velká) měsíců do 15 (malá) plemena, 18 (velká) měsíců startuje chrt v kategorii mladých a běhá na tréninkovou kartu.

Dostihová/coursingová licence - o licenci může majitel chrta požádat u malých plemen (italský chrtík a vipet) od 15 měsíců, u ostatních plemen od 18 měsíců. K vystavení licence je třeba zaslat na adresu registrátorky licencí (Dana Bejčková, Vrchlického 28, 419 01 Duchcov, tel: 606 181 231): tréninkovou kartu se zapsanými splněnými licenčními zkouškami. V kartě musí být i potvrzení o členství majitele (razítko, podpis) v ČMKU (některém psím klubu), kopii PP, poplatek za vystavení licence (500 Kč), italský chrtík a vipet musí mít i první měření kohoutkové výšky. S "dospělou" licencí chrt může startovat na všech dostizích i coursinzích (to znamená i v cizině) podléhajících FCI. Od 6 let věku může chrt startovat na dostizích v kategorii senior. Na coursingu se kategorie senior nevypisuje. Italští chrtíci a vipeti přesahující povolenou kohoutkovou výšku startují v kategorii sprinter.

Vybavení - při každém běhu musí být pes vybaven dostihovou dečkou a košíkem. Čísla a barvy deček jsou daná a jsou tato: dečka číslo 1 má červenou barvu s bílým číslem, dečka č. 2 je modrá s bílým číslem, dečka číslo 3 je bílá s černým číslem, dečka č. 4 je černá s bílým číslem, dečka č. 5 je žlutá s černým číslem a dečka č. 6 je podélně bílo-černě pruhovaná s červeným číslem. Dečky si můžete koupit na dostizích, nebo si je ušít sami. Jednotlivé barvy mají být i z dálky dobře viditelné (aby například žlutá nebyla tak světlá, že by si ji bylo možno splést s bílou, nebo modrá tak tmavá, že by se dala zaměnit s černou, apod.). Deček můžete mít 6, nebo 3 oboustranné. Dostihové dečky mají čísla (1-6), coursingové mohou být bez čísel, ale v odpovídajících barvách (červená, bílá, modrá). Nemusíte mít dvoje dečky, s dečkami s čísly můžete startovat i na coursingu (na dostihy dečky čísla mít musí).

Diskvalifikace - pes si při běhu má všímat pouze návnady, nesmí se prát nebo si hrát se soupeři. Za napadání dostává diskvalifikaci. Za první diskvalifikaci není žádné omezení, za druhou nesmí chrt 4 týdny startovat, za třetí má zákaz na 8 týdnů. Jedná se o diskvalifikace v průběhu jednoho roku. Pokud je chrt ve dvou po sobě jdoucích dostihových sezonách 4x diskvalifikován, je mu licence odebrána a může ji ještě jednou získat po splnění licenčních zkoušek. Ztratí-li ji ještě jednou za 4 diskvalifikace, není již nové splnění možné (vždy se počítají dva po sobě následující roky). Poznámka: Diskvalifikace se počítají dohromady z dostihů i coursingů.

Řády - závody se řídí Mezinárodním dostihovým a coursingovým řádem FCI a každá země si dělá drobné úpravy, které však v zásadě neodporují ustanovením FCI a které jsou zakotveny v Národním dostihovém a coursingovém řádu (jedná se například o běhy vipetů sprinterů, podmínky pro Dostihového/Coursingového vítěze, apod.

Pravděpodobné šíření a vývoj orientálních chrtů

Kruh na obrázku označuje pravděpodobné vývojové domestikační centrum v centrální Asii, východně od Kaspického moře. Odtud došlo k postupnému šíření chrtovitých plemen a jejich přizpůsobení se daným podmínkám.

popis číslic:
l - afgánský chrt
2 - saluki
3 - sloughi
4 - azawakh
5 - barzoj (resp. předkové barzoje ze skupiny orientálních chrtů)

Písmeny a-m jsou označeny přírodní plemena včetně forem již vyhynulých (např. a, b, c=chrtovití psi z Indického subkontinentu, g=sinajská sloughi, i=chrt z jihovýchodní Sahary, k,l=formy velmi podobné azawakhovi).

Čárkovaná šipka naznačuje rozšíření orientálních chrtů směrem na západ po asijských výbojích Alexandra Makedonského.

Působení vybraných prvků a vitaminů v organismu

VÁPNÍK A FOSFOR
Tyto dva prvky mají rozhodující vliv na utváření kostní tkáně a celé kosterní soustavy. Jejich přísun je zajišťován zejména potravou. Je důležité, aby v ní byl obsažen správný poměr Ca:P, který by měl být u rostoucích psů přibližně 2:1, u dospělých 1,2:1. Nevyrovnaný poměr, nedostatek, nebo naopak nadbytek některého z obou prvků způsobují typické problémy, jako jsou prošlápnutá zápěstí, měkké, otevřené tlapky, málo klenuté prsty, nerovné postavení končetin, slabé nebo křivé kosti, celkově slabá konstituce, nepevné klouby, defekty zubní skloviny, pohyboé problémy, bolestivost při chůzi a kulhání.

HOŘČÍK
Podílí se na energetickém metabolismu, je důležitý pro správnou funkci srdce, svalů a nervů. Má též význam pro tvorbu kostní tkáně.

VITAMIN A (KAROTEN)
Má důležitý význam pro správné zrakové funkce a podílí se na mnoha dalších fyziologických funkcích.

VITAMIN D
Podílí se významnou měrou na metabolismu Ca a P v těle. Jeho nedostatek zapříčiňuje špatné ukládání vápníku a fosforu, mnohem nebezpečnější je však jeho předávkování, které může způsobit až smrt.

VITAMIN E
Má význam pro správné reprodukční funkce. Nedostatek způsobuje poruchy plodnosti fen, svalovou dystrofii.

VITAMIN K
Nedostatek vitaminu K způsobuje krevní poruchy, je však velmi vzácný, protože si tělo vytváří vitamin K bakteriální syntézou ve střevech.

VITAMINY A,D,E,K
Jsou rozpustné v tucích, mají schopnost hromadit se v organismu a lze je tudíž předávkovat. S dřívějším preventivním podáváním vitaminu D mladým, rostoucím psům naprosto nelze souhlasit a při růstových problémech je nejdříve nutná konzultace s veterinářem, nejlépe specialistou na výživu velkých plemen psů. Oproti tomu vitaminy rozpustné ve vodě nemají takovou schopnost ukládat se v těle a je možné je doplňovat ke stravě.

VITAMIN C
Dříve se obecně tvrdilo, že pes syntetizuje tento vitamin z glukózy a není proto nutné jej přidávat ke stravě. Novější výzkumy tuto teorii nepodporují. Vitamin C je nutný k produkování kolagenu, který je potřebný pro správnou stavbu a funkci kloubů, šlach a chrupavek. Štěňata obřích plemen neprodukují takové množství vitaminu C, které by pokrylo obrovskou potřebu kolagenu potřebného pro jejich klouby. Je také dokázána určitá souvislost mezi nedostatkem vitaminu C a dysplazií kyčelního kloubu.

THIAMIN
Je důležitý pro metabolismus sacharidů. Nedostatek se projevuje nechutenstvím, slabostí, neurologickými poruchami.

RIBOFLAVIN
Vitamin nezbytný pro růst buněk. Nedostatek způsobuje poškození očí, kožní poruchy, poruchy růstu u štěňat.

KYSELINA PANTOTENOVÁ
Vitamin působící při sacharidové, tukové a aminokyselinové přeměně látkové. Nedostatek se projevuje zpomalením nebo zastavením růstu, trávicími poruchami.

NIACIN
Je nutný pro využití většiny živin. Jeho nedostatek se projevuje silně zapáchajícím dechem, tvorbou vředů v ústní dutině spojenou s produkcí krvavých slin.

PYRIDOXIN
Vitamin působící při dusíkovém a aminokyselinovém metabolismu. Nedostatek se projevuje úbytkem hmotnosti a specifickým druhem anemie, velmi často také kožními problémy.

BIOTIN
Účinkuje při metabolismu CO2 skupiny. Nedostatek se projeví tvorbou šupinek, lupů na pokožce a dalšími kožními problémy.

KYSELINA LISTOVÁ
Je potřebná pro správnou krvetvorbu. Její nedostatek způsobuje anemii.

VITAMIN B12
Podílí se na přenosu jednoduchých uhlíkových částic, jeho funkce je úzce spojena s funkcí kyseliny listové. Deficit se projevuje neurologickým poškozením a anémií.

CHOLIN
Je zdrojem jednoduchých uhlíkových částic, potřebných pro metabolismus. Je obsažen v rostlinných a živočišných produktech, proto je jeho deficit v organismu psa nepravděpodobný.

JOD
Jód patří mezi prvky, nezbytné pro vývoj organizmu. Je zcela nepostradatelný pro správnou funkci štítné žlázy, která řídí celkový metabolismus organismu – udržuje správnou tepovou frekvenci srdce, reguluje teplotu těla a velkou měrou se podílí na správném rozvoji mozku.

Cílený chov a plemenitba

Chtěla bych se zde zmínit o pozitivech a negativech příbuzenské plemenitby. Každý chovatel se při výběru psa – plemeníka jednou dostane do situace, kdy zjistí, že vybraný krasavec je s jejich fenkou více či méně příbuzný.

Zdrojem pro tento článek mi byly poznatky významných vědců a řady zkušených chovatelů, články ze zajímavých a naučných časopisů a knih a v poslední řadě vědomosti mé vlastní získané při studiu na VŠ a dlouholetým chovem psů. Jde o oblast názorově choulostivou, a proto každý ke článku může mít samozřejmě své výhrady. Jde o běh na dlouhou trať a stále se objevují nové a nové poznatky, takže tuto kapitolu nelze jednoznačně uzavřít.

Nejprve pár pojmů:

Liniová plemenitba - spojování psa a feny, kteří patří do stejné otcovské linie. Využívaná v minulosti, dodnes se používá intenzívně u mnoha plemen psů, za účelem upevnění pozitivních vlastností v potomstvu (exteriérových, povahových,..). Maximální nejbližší příbuznost pářených jedinců je však jen bratranec x sestřenice.

Inbreeding = nejužší příbuzenská plemenitba - otec x dcera; matka x syn; vlastní sourozenci mezi sebou

Nepříbuzenská plemenitba - páření partnerů, kteří nemají alespoň pět nebo šest generací žádné společné předky

Gen - jednotka genetické informace

Alela - konkrétní forma genu (každý gen může mít více forem – dominantní, recesivní).

Dědivost - jak velký je pravděpodobný procentuální podíl zděděných vlastností (na rozdíl od podílu vlivu vnějšího prostředí)

Recesivní homozygot - jedinec, v jehož genetické výbavě se sešly obě alely pro určitou vlastnost recesivní. Všechny živé organismy mají určitou genetickou výbavu - množství „genů“, jež kódují jejich konkrétní vlastnosti. Každý jedinec má tuto genetickou výbavu zdvojenou – „diploidní“ sadu chromozomů (útvarů, ve kterých jsou geny umístěny). Ale pohlavní buňky mají tuto sadu pouze „haploidní“ (jednoduchou) a nový jedinec – embryo pak sadu opět zdvojenou. Dostává 1 od otce a 1 od matky, dohromady tedy sady dvě. Genetické základy vlastností potomka jsou tedy ovlivněny oběma rodiči stejně. Další roli pak hraje dědivost jednotlivých znaků a vliv vnějšího prostředí. Zděděné vlastnosti jsou navíc závislé na kvalitě – konkrétní formě genů (alel). Ty mohou být bud' dominantní (silné), recesivní (slabé, podřazující se dominantním) i různě se navzájem ovlivňující mezitypy. Dominantní formy alel ve zjednodušeném schématu přehluší vliv alel recesivních. Proto, aby se vlastnost přenášená recesivní alelou projevila, musejí být recesivní alely v genetické výbavě dvě (např. hnědé zbarvení Flat-Coated Retrieverů). Kromě jiných vlastností jsou recesivní alely v mnoha případech nositeli geneticky podmíněných onemocnění. Sejdou-li se tedy 2 alely dominantní, pes bude „naprosto“ zdravý. Když se jedna dominantní alela spojí s jednou recesivní, onemocnění se neprojeví, ale zvíře bude jeho skrytým genetickým přenašečem. Onemocnění však propukne v případě, kdy se sejdou dvě recesivní alely tohoto genu.

Cíle příbuzenské plemenitby

Cílem spojování příbuzných jedinců byla vždy snaha upevnit v potomstvu žádané a kvalitní vlastnosti společného předka. Většinou šlo o kvalitu a barvu srsti, stavbu těla, postavení uší, nasazení ocasu, plnochrupost nebo o mimořádnou povahu. Až do nedávné doby, a u řady plemen tomu tak je i nyní, probíhal chov v tzv. liniích, proto liniová plemenitba. Výsledkem byl určitý charakteristický typ, typ chovatelské stanice. Každé plus s sebou však vždy, ať chceme či nechceme, přináší i nějaké mínus. Čím jsou jedinci příbuzensky bližší, tím je riziko spojení dvou recesivních alel vyšší. Podobně se dědí však i vlastnosti požadované, tudíž v případě příbuzenské plemenitby bude i pravděpodobnost projevu žádaných vlastností vyšší. Je na chovateli, aby zvážil, zda získání a upevnění chtěných vlastností u potomků není na úkor jejich zdraví a projevů negativních stránek tohoto chovatelského postupu.

Jaké tedy mohou být následky příbuzenské plemenitby?
Záleží na stupni příbuznosti daných jedinců a na tom, jak dlouho je tato příbuzenská plemenitba prováděna. Svou důležitou roli zde však hrají i další faktory jako zdraví matky štěňat, prostředí, v jakém byla štěňata odchována a v jakém vyrůstala a žijí, jak jsou vychovávána, krmena atd. - tzn. faktory vnějšího prostředí. Genetika je totiž velmi složitá a i u jedinců, kteří jsou recesivními homozygoty, a onemocnění by se tudíž u nich mělo zřetelně projevit, se někdy neprojeví nebo jen velice mírně. Může k tomu dojít tehdy, když pro jeho vznik nebyly splněny všechny podmiňující faktory (např. špatné životní podmínky).

Negativní dopady příbuzenské plemenitby:
Ytráta odolnosti vůči stresu a jiným zátěžím životního prostředí, úbytek vitality (zvýšená náchylnost k chorobám, nižši inteligence a kratší délka života). Negativní ovlivnění rozmnožovacích schopností se může projevit nedostatkem pohlavního pudu a následně tedy menší chutí se pářit, pomalými nebo těžkými porody, nepravidelnými vrhy, větším počtem defektních štěňat a vyšší úmrtností štěňat, krátkým obdobím laktace, nervozitou a špatnou péčí o štěňata.

Někdy vše bere do rukou sama příroda a nenechá si poroučet. Chovateli vybraný pár v sobě nenalezne zalíbení a k nakrytí nedojde. Může jít i o to, že fena není ještě ve správném stadiu hárání nebo se psovi nelíbí z nějakého jiného důvodu. Pes je nemocný, unavený nebo nezkušený a je lepší mu vybrat snadnější partnerku. Většinou se vyplatí zkusit krytí jiný den, nebo vybrat jiného krycího psa. Nemluvím zde o prvničkách, které je někdy třeba trochu přidržet, aby si psi vzájemně neublížili, nebo vybrat správné místo ke spojení u menšího psa s větší fenou, apod.

Příbuzenskou plemenitbou a chovem může být velmi ovlivněna i povaha. Právě ta nám může při výběru zdravých, vhodných jedinců pro další chov významně napovědět. Totiž povaha a zdraví psa jsou spolu těsně spjaty. Při selekci na krásu, na výkon dochází též k selekci na povahu a zároveň s tím i k selekci na zdraví. Jakkoli zdravotně či povahově slabší jedinec nemůže stačit pracovním nárokům. Mnohem více nám prozradí aktivity, kde je potřeba vysoké fyzické nasazení, jako jsou například soutěže agility, flyballu, coursing, apod. Zde je potřebná nejen dobrá kondice a zdraví psa, ale i již zmíněná schopnost se učit, ochota spolupracovat, odolnost vůči stresu. Nutno dodat, že určitým základním testem povahy zvířete jsou i výstavy, kdy pes musí prokázat jistou poslušnost, ovladatelnost, sebejistotu a „dobré nervy“ v náročném prostředí mezi mnoha lidmi, psy a při hodnocení rozhodčím. I tyto chovatelské akce jsou dobrými faktory přirozeného výběru. Povaha stejně jako každá jiná vlastnost je zčásti podmíněna geneticky a zčásti vnějším pros tředím. Dědivost jednotlivých znaků je různá. Vitální funkce (plodnost, dlouhověkost, …), mají dědivost nízkou (10–20 %) a závisí především na vlivu prostředí. Jsou však příbuzenskou a nepříbuzenskou plemenitbou velmi ovlivňovány. Vyšší (30–80 %) je dědivost znaků konstituce (velikost, hmotnost). Povahové znaky mají dědivost různou, u loveckých a obranných vlastností je 10–30 %, u plachosti a agresivity však 40-60%! Proto je tak důležité posuzování právě těchto vysoce dědičně podmíněných vlastností při svodech, bonitacích a výstavách. Všechny tyto hodnoty kolísají v závislosti na plemeni a prostředí, ale také, a to velmi výrazně, působením příbuzenské plemenitby. Vliv prostředí je také důležitý, a to již v době březosti feny, porodu a prvních týdnů života. Matka ovlivňuje i tvorbu vlastností, jako je bdělost, agresivita a povahová vyrovnanost. I inteligence a hmotnost mozku se podle odborníků pozitivně vyvíjí v pestrém prostředí, se kterým se malý tvoreček musí vyrovnat a přizpůsobit. Proto se svým psím miminkům a jejich matkám věnujte co nejvíc a odměnou vám bude pohled na milé, inteligentní a zdravé pejsky a jejich šťastné a spokojené majitele.

Článku a liniové plemenitbě jsem se věnovala záměrně, protože Biara i Vuai jí v rodokmenu mají poměrně dost. U obou v tom ale spatřuji výhodu, protože jak v článku bylo řečeno, liniovou plemenitbou se nejen upevní požadované klady, ale vykrystalizují i nežádoucí vlastnosti, které v daných chovech jsou. Na Biarku v budoucnu chci vybírat takřka nepříbuzné psy (nepříbuzný na ní je i Vuai) a typově podobné psy. Až čas ukáže, jaká to byla volba.